Šis padažas – tai ne tik skanus, bet ir labai praktiškas žiemos gaminys, kurį galima naudoti įvairiausiuose patiekaluose. Jis puikiai dera su mėsos troškiniais, virtais ar keptais patiekalais, žuvimi, taip pat puikiai tinka prie sriubų, ypač barščių. Tačiau dažnai padažas suvalgomas tiesiog užteptas ant duonos – jo sodrus, aštrus ir žolelėmis praturtintas skonis puikiai išryškėja ir šitaip.
Iš nurodyto ingredientų kiekio išeina apie 5 stiklainiai po 390 ml, o tai yra labai patogu – vienas stiklainis tinka 1–2 kartams. Šį padažą galima laikyti bute be šaldymo, jis puikiai išsilaiko visą žiemą ir net ilgiau.
Ingredientai
Pomidorai (geriausia slyviniai) – 1,5 kg
Saldžiosios paprikos – 0,5 kg
Aitriosios paprikos (didelės, raudonos) – 1 vnt
Šviežia petražolė – 50 g
Šviežia kalendra (kinžė) – 50 g
Druska – 30 g
Cukrus – 40 g
9 % maistinis actas – 80 ml
Česnakas – 2 didelės galvos
Maltas kalendros sėklų prieskonis arba maltas bazilikas – 10 g
Stiklainių paruošimas
Pirmiausia reikia pasiruošti stiklainius ir dangtelius. Juos būtina gerai išplauti ir sterilizuoti. Sterilizavimui galima naudoti kelis metodus: kaitinti stiklainius orkaitėje (apie 10–15 minučių 120 laipsnių temperatūroje), laikyti virš garų puode arba išvirti vandenyje. Dangtelius būtina trumpai pavirti. Šį žingsnį rekomenduojama atlikti iš anksto, kad vėliau karštą padažą būtų galima iš karto uždaryti.
Daržovių paruošimas
Pomidorus ir saldžiąsias paprikas nuplaukite, pašalinkite žiedkočius ir sėklas. Supjaustykite stambesniais gabalais, nes vis tiek visa masė bus malama.
Visus gabalėlius perleiskite per mėsmalę arba sutrinkite elektriniu trintuvu. Gautą mišinį supilkite į didelį puodą, uždekite ant vidutinės ugnies ir užvirkite. Kai tik užvirs, sumažinkite kaitrą, kad masė švelniai burbuliuotų.
Aitrumas ir žalumynai
Aitrioji paprika taip pat turi būti nuplauta, perpjauta pusiau ir pašalintos sėklos, kad skonis nebūtų per aštrus. Jei mėgstate aštriau, galima sėklų nedėti, bet pridėti antrą aitriosios paprikos ankštį.
Česnako skilteles nulupkite. Petražoles ir kalendrą gerai nuplaukite, nusausinkite, stambiai supjaustykite.
Visus šiuos ingredientus – aitriąją papriką, česnaką ir žalumynus – sumalkite mėsmale arba smulkiai susmulkinkite elektriniu trintuvu iki vientisos masės.
Padažo virimas
Kai pomidorų ir paprikų masė užvirs, įberkite druskos ir cukraus. Virkite ant silpnos ugnies apie 30 minučių, kartkartėmis pamaišydami, kad nepridegtų.
Po pusvalandžio virimo į padažą sudėkite prieš tai paruoštą mišinį iš aitriosios paprikos, česnako ir žalumynų. Taip pat įberkite pasirinktą prieskonį – maltą kalendrą, jei norite autentiško kaukazietiško skonio, arba maltą baziliką, jei siekiate švelnesnio aromato.
Išmaišykite visą masę, pavirkite dar apie 5 minutes.
Acto įpylimas ir konservavimas
Paskutinis žingsnis – supilti 9 % acto – 80 ml. Įpilkite jį į vis dar verdantį padažą, išmaišykite ir virkite dar vieną minutę. Tuomet nedelsiant nukelkite nuo ugnies.
Karštą masę šaukštu arba samteliu supilstykite į iš anksto sterilizuotus stiklainius. Užsukite steriliais dangteliais, apverskite stiklainius dangteliais žemyn ir užklokite stora antklode ar pledu, kad lėtai atvėstų. Taip jie natūraliai užsikonservuos.
Papildomi patarimai
Aštrumo lygis – reguliuokite pagal savo skonį. Jei mėgstate stipriai aštrų, dėkite daugiau aitriųjų pipirų arba nepašalinkite jų sėklų.
Prieskoniai – maltas kalendros sėklų prieskonis suteikia stipresnį, žolelių turtingą poskonį, o bazilikas – švelnesnį, labiau europietišką.
Laikymas – padažą galima laikyti tamsioje spintoje ar sandėliuke, nebūtina šaldyti. Jis gali stovėti iki metų. Po kelių savaičių skonis dar labiau sustiprėja.
Išvada
Šis padažas – tai universalus, labai skanus ir kvapnus pagardas, kuris praturtins bet kokį žiemos patiekalą. Gaminimas neužima daug laiko, o rezultatas – vertas kiekvienos minutės. Laikykite šį receptą šalia mėgstamiausių – jis tikrai pasiteisins ne vieną kartą.